gegužės 9-oji

13 статей

Gegužės 9-oji – Rusijoje ši diena minima kaip Antrojo pasaulinio karo pabaiga ir Pergalės diena

Nacių Vokietija oficialiai kapituliavo anksčiau ir dokumentą, skelbiantį karo pabaigą, pasirašė gegužės 7 dieną. Tuometinei Sovietų Sąjungos valdžiai pirmoji dokumento versija netiko, tad ši pareikalavo pakartotinio dokumento pasirašymo Berlyne. Vakarų pasaulyje žinia apie karo pabaigą buvo paskelbta gegužės 8 dieną, tačiau dėl užtrukusio antrojo pasirašymo, Sovietų Sąjungos gyventojai apie karo pabaigą sužinojo gegužės 9 dieną. Būtent dėl to, Rusijoje iki šiol švenčiama gegužės 9-oji, o vakarų pasaulyje – gegužės 8-oji.

Pirmadienį Rusijoje minint vadinamąją Pergalės dieną, Lietuvoje baiminamasi neramumų, galinčių virsti provokacijomis dėl tebesitęsiančios Maskvos invazijos Ukrainoje. Prasidėjus karui, Lietuvoje buvo uždrausta viešai naudoti Georgijaus juosteles – populiarų ženklą tarp mininčiųjų Pergalės dieną kari...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

„Šita Pergalės diena persmelkta parako kvapu, tai šventė su žilais plaukais ant smilkinių“ („Этот День Победы, Порохом пропах, Это праздник, С сединою на висках“) – kultinė sovietmečio daina, kurios žodžius sukūrė Antrojo pasaulinio karo mūšiuose kariavęs Vladimiras Charitonovas, muziką parašė gyven...

REUTERS

Maskvos Raudonojoje aikštėje antradienį, gegužės 9 dieną, vyksta karinis paradas, skirtas 72-osioms vadinamosios „Pergalės dienos“ metinėms. Rusija, kaip ir kasmet, šią dieną visam pasauliui siekia pademonstruoti savo karinę galią.

Robertas Narmontas, DELFI.TV

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pirmininkas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis džiaugiasi su kiekvienais rinkimais augančiu rinkėjų skaičiumi. Jis neigia, kad per šiuos prezidento rinkimus jo populiarumą galėjo lemti dalyvavimas Pergalės dienos minėjime Antakalnio kapinėse Vilniuje.